Vertigo Dükkanı

19 Mayıs 2016

0

Bahar kapıdan göründü. Son birkaç soğuk haftayı da atlattık mı, baharın mis kokusunu içimize çekme vakti geldi demektir. İstanbul’un hikayesi olan semtlerinden Kuzguncuk, bahar aylarında gitmekten keyif aldığım yerlerden biri.

0

Üsküdar’a yürüme mesafesinde, İstanbul’da artık pek rastlayamadığımız bakımlı, iki katlı ahşap evleriyle bir kasabayı andıran, esnafın ve yöre halkının birbirini tanıdığı sevimli bir semt Kuzguncuk. Bana kalırsa orayı özel kılan şey, tarihi evlerinin yıkılmamış ve eski insanlarının hala orayı terk etmemiş olması.

Yine sokaklarında kendimi kaybettiğim ,yeni açılan sempatik kafelerinde kahve içmekten zevk aldığım bu semtte gözüme vintage tarzı eşyaların satıldığı şirin bir eskici-antikacı karışımı bir dükkan çarptı.Fakat beni esas oraya bakmaya yönelten şey dükkanın ismi VERTİGO olması idi.Hemen hızlı ve meraklı adımlarla dükkana girip sahibi ile tanışdım.Beyza hanım Vakko da yıllarca vitrin dizaynı yapmış genç bir kürotör.Bir gün bir defile hazırlığında şiddetli bir baş dönmesi atağı geçirerek hastaneye kaldırılmış.Hastane ve ondan sonra geçen aylarda teşhis ve tedavi noktasında tam istediği verimi elde edememiş.Bu durum işindeki sürekliliği de sekteye uğratınca iş den ayrılmak zorunda kalmış.Ancak çalışmak zorunda olduğu için, kendi patronu olduğu bir işyeri kurarak ,ismini de kendi hayatını bu kadar etkileyen hastalığın ismini yani ‘’Vertigo’’ koymuş.

0

Şu aralar sanatçı eşi ile beraber Amerika için kazandıkları Green Kart ile ne yapacaklarını düşünüyorlar. Bu arada Beyza hanım BPPV denen bir baş dönmesi hastalığı nedeniyle özel bir denge manevrası(Epley Manevrası)ile ilaç kullanmadan sağlığına kavuşdu.

Acı kahvelerini içtikten sonra birazda deniz havasını almak için sahile yöneldim. Elbette biraz sonra alacağım Kuzguncuğun meşhur acıbadem kurabiyesi ile…

Blog'a geri dön